Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poreska načela". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



S E M I N A R S K I R A D

P O R E S K A N A Č E L A

M E N T O R K A N D I D A T

U V O D

Porezi predstavljaju osnovni oblik formiranja javnih prihoda, pokrića budžetskih rashoda i zadovoljavanja javnih potreba. Sadržaj poreza se menjao uporedo sa promenama političkih, društveno-ekonomskih i drugih odnosa.Oni su direktan refleks svih tih odnosa, odnosno sistema.

Navešću samo neke poznatije definicije poreza:

˝Porezima smatramo davanje novca, ili drugih materijalnih davanja, državi ili drugim javnopravnim telima u cilju zadovoljavanja javnih potreba od strane javne vlasti, koja se ubiru na osnovu jednostrano utvrđenog načina i jednostrano utvrđenim iznosima prema nekom opštem merilu.˝

Još jedna od poznatijih definicija poreza je i ta da su porezi davanja u novcu ako je država ubira od pojedinaca na osnovu svoje vlasti , naravno, bez direktne protivunaknade a sve to sa ciljem pokrića javnih tereta.

Porez se, dakle, kao sto smo mogli uočiti iz navedenih definicija izvodi iz nekoliko osnovnih karakteristika , kojima se on (porez) razlikuje od drugih oblika javnih prihoda. Opšte karakteristike poreza bile bi :

1)Porezima se finansiraju javni rashodi

2)Porez je novčano davanje

3)Ne postoji direktna protivunaknada od strane države

4)Prisilnost poreza, koje država obezbeđuje u slučaju ne podmirivanja poreskih obaveza

5)Derivatnost poreza, što znači da su porezi izvedeni iz imovine lica(pravnih i fizičkih) nad kojima država ima poreski suverenitet.

U O P Š T E N O O P O R E S K I M N A Č E L I M A

Svaki poreski sistem , bez obzira o kojoj se zemlji radi i bez obzira da li je porez osnovni izvor prihoda, mora se zasnivati na određenim načelima ili principima.

Principima oporezivanja nazivamo ona pravila kojih se poreski organi moraju pridržavati prilikom izrade poreskog sistema. To su pravila koja moraju omogućiti optimalno i efikasno sprovođenje ciljeva poreske politike kao dela ekonomske politike. Načela oporezivanja sve su se više afirmisala postepenim pretvaranjem poreza u osnovni izvor javnih prihoda.

Poreska načela nemaju apsolutnu vrednost,već se menjaju i sama razvijaju. Princip neutralnosti poreza bio je prisutan u periodu liberalnog kapitalizma. Danas on više ne postoji, jer su se razvili novi principi, različiti po svom sadržaju.Nastao je princip aktivnog delovanja poreza u privredi u sklopu ekonomskog državnog intervencionizma. Uz to zadržavali su se i princip jednakosti i pravednosti. Čak i kada se radi o istom nazivu –sadržaj principa se promenio.

...

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!